Zastanawiając się nad wyborem systemu grzewczego do pokoju musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak duży ma być grzejnik? Z jakiego materiału wykonany? Wreszcie – jak ma wyglądać? Na szczęście rynek oferuje obecnie bardzo szeroką gamę zróżnicowanych urządzeń grzewczych i naszym jedynym problemem będzie bogactwo wyboru.

 

Przed udaniem się na zakupy warto je dokładnie zaplanować. Ważny jest nie tylko budżet i estetyka, ale przede wszystkim szereg kwestii natury technicznej. Grzejniki występują w wielu wariantach, warto zastanowić się nad ich kluczowymi cechami.

 

Stal, aluminium, żeliwo

Współczesne grzejniki zbudowane są z różnych materiałów, wśród których dominują trzy – stal, aluminium i żeliwo. Ten ostatni materiał odchodzi powoli w zapomnienie. Jest co prawda bardzo wytrzymały, trwały i odporny na korozję, ale nie daje się z niego wytworzyć urządzeń o nowoczesnym designie. Charakteryzuje się też dużą bezwładnością cieplną – co prawda bardzo wolno stygnie, ale też wolno się nagrzewa nie reagując szybko na zmiany temperatury otoczenia. Grzejniki wykonane z aluminium można kształtować w dowolne formy. Materiał ten jest plastyczny i daje się dobrze kształtować. Tego typu urządzenia mają bardzo małą bezwładność cieplną szybko reagując na zmiany temperatury. Niestety, aluminium jest dość drogim materiałem. Swego rodzaju kompromisem jest stal. Ten materiał także pozwala na tworzenie nowoczesnych form, dobrze oddaje ciepło, szybko reaguje na zmiany.

 

Przy wyborze urządzenia grzewczego warto zastanowić się nad jego wielkością. Obecnie dostępny jest szeroki wybór wymiarów, od kompaktowych, aż po naprawdę duże, długości trzech i więcej metrów. Grzejnik musi wpasować się w otoczenie, nie przytłaczać swoją obecnością, ale też spełniać swoje główne zadanie, czyli ogrzewać pomieszczenie. A im ono jest większe, tym większego grzejnika będziemy potrzebowali.

 

Przy okazji można wybrać sam typ urządzenia. I znów mamy tu do czynienia z wieloma możliwościami. Tradycyjne grzejniki członowe są złożone z połączonych ze sobą elementów. Jeżeli wolimy bardziej zwarty typ urządzenia, warto zastanowić się nad modelem płytowym wykonanym z płaskich płyt. Podobne do nich z wyglądu (choć nie z budowy) są konwektory, w których elementem grzewczym są miedziane rury z elementami aluminiowymi, zamkniętymi w obudowie.

 

Nie zapominajmy o estetyce. Współczesny grzejnik ma ozdabiać, a nie oszpecać pomieszczenie. Na szczęście i na tym polu mamy duże możliwości wyboru. Nowoczesna obróbka metali pozwala na nadanie tym urządzeniom praktycznie dowolnej formy. Mogą bez problemu wtopić się we wnętrza o charakterze industrialnym jak Spring, nowoczesnym jak Koliber, ale także bardziej klasycznym jak model Zeus. Szeroki wybór kształtów, bogata kolorystyka, wreszcie nowatorskie pomysły w stylu połączenia płyty grzewczej z elementami oświetleniowymi, diodami czy nawet czymś na kształt wyświetlacza obrazu, pozwolą dopasować nowoczesny grzejnik do każdej fantazji projektanta wnętrz.