Pod oknem, czy na wolnej ścianie? Pionowy, czy poziomy? Ten dylemat pojawia się często, gdy staramy się umieścić grzejnik w określonej przestrzeni. Wszystko zależy od miejsca przeznaczenia i dodatkowych funkcji, jakie powinien pełnić. Również jego wielkość i kształt nie pozostaje bez znaczenia, gdy mamy za zadanie zamontować go w mniejszej lub większej przestrzeni. Doradzamy w wyborze najlepszego rozwiązania.

Utarło się przekonanie, że grzejnik powinno się montować pod parapetem. W blokach, ale również domach budowanych dawniej tak było. Jak jest obecnie? To wszystko zależy od pomieszczenia i jego przeznaczenia, a także od… naszej własnej wyobraźni. Niech nie ogranicza nas stereotypowe, dawne myślenie. W salonie na przykład warto rozważyć opcję pionowego grzejnika np. z funkcją oświetlenia LED, dzięki czemu zyskamy dodatkowe źródło światła. Efekt podświetlenia w połączeniu z wybraną grafiką zaimponuje jako dodatkowa dekoracja wnętrza. Natomiast jeśli fragment ściany pod parapetem w kuchni nie będzie zabudowany, to warto pomyśleć o grzejniku poziomym, który nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Wybór grzejników w obecnych czasach daje szerokie pole do popisu przy aranżacji przestrzeni.

Utrzymaj poziom, zachowując pion

Grzejniki pionowe to doskonała propozycja ogrzania pomieszczeń, w których nie ma miejsca na tradycyjny grzejnik poziomy. Z drugiej strony, obecnie grzejnik już nie tylko ogrzewa. Może pełnić już wspomnianą funkcję dodatkowego oświetlenia lub lustra. I to rozwiązanie idealnie nadaje się np. w korytarzu. Grzejniki pionowe w wielu przypadkach pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Takim właśnie modelem jest Niagara. Poprzez swój płaski, gładki wzór ścianki grzewcze Niagary prezentują się jako eleganckie źródła ciepła do zastosowania w dowolnym pomieszczeniu. Jednocześnie pionowo ułożone panele tworzą nowoczesny wzór, który współgra z każdym wystrojem wnętrza.

A jak jest z poziomymi grzejnikami? Z jednej strony idealnie mogą zagospodarować przestrzeń pod parapetem, a z drugiej nie można tu odmówić opcji z montażem na ścianie. Jest to odważniejsze rozwiązanie, ale warto je rozważyć. Dobrym przykładem nowoczesnego i prostego wzornictwa jest model Fortuna. Pozioma wersja jest uzupełnieniem i rozszerzeniem rodziny grzejników rurkowych. Dzięki swojej formie wzbogaca ona możliwości aranżacji przestrzeni. To dowód na to, że poziomy grzejnik nie zawsze musi mieć swoje miejsce pod parapetem!

Dobrą wiadomością jest to, że nie ma ograniczeń technicznych przy montażu grzejnika poziomego lub pionowego. Wszystko zależy od powierzchni, jaką dysponujemy. Oczywistym jest fakt, że do małego pokoju lub łazienki nie wybierzemy modelu o dużych gabarytach, który niepotrzebnie zdominowałby przestrzeń. To, co jest tu istotne, to nasz własny pomysł na aranżacje, których można zaplanować wiele przy tak bogatej ofercie, jaką aktualnie możemy rozpatrywać stacjonarnie w sklepie, lub w katalogu internetowym. Warto również odwiedzić salon sprzedaży z własnym projektem i skonsultować go z ekspertami. Jeśli jeszcze nie wiesz na jaki grzejnik się zdecydować zobacz nasze propozycje grzejników pokojowych.