Nadeszła jesień, a to oznacza, że przed nami chłodny okres roku. To ostatnie chwile na sprawdzenie kondycji grzejników i przygotowanie systemu grzewczego na początek sezonu. Przygotowanie grzejnika na sezon grzewczy może pomóc w zminimalizowaniu kosztów ogrzewania oraz poprawieniu komfortu termicznego w Twoim domu. Oto kilka kroków, które warto podjąć, aby przygotować grzejnik do chłodnego okresu.

Co zrobić, aby grzejniki przez cały sezon grzewczy działały bez zarzutu?

Czyszczenie grzejnika

Kurz, brud i inne zabrudzenia mogą zasłaniać elementy grzejne i zmniejszać efektywność grzania. Grzejniki należy czyścić wilgotną ścierką z mikrofibry bez użycia detergentów, mogących mieć negatywny wpływ na powłokę lakierniczą. Stanowczo zabrania się czyszczenia grzejników mocnymi środkami chemicznymi i szczotkami z twardym włosiem, które mogą uszkodzić antykorozyjną powłokę. Należy pamiętać, by grzejniki oczyszczać zawsze, gdy są wyłączone. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i włączeniem grzejników. Podczas jego trwania też warto przetrzeć je wilgotną ścierką.

Odpowietrzenie grzejnika

Główną przyczyną zapowietrzenia jest nieprawidłowy dopływ wody. Spowodowany jest najczęściej pęcherzykami powietrza, które przedostają się do rur. Podstawowe oznaki zapowietrzonego grzejnika dzielą się na dwa rodzaje, sygnały:

  • dźwiękowe – zapowietrzony grzejnik wydaje z siebie niekontrolowane odgłosy ➡ bulgocze, szumi, świszcze nawet przy maksymalnie odkręconym zaworze;
  • dotykowe – grzejnik nierównomiernie oddaje ciepło ➡ górna część grzejnika jest chłodniejsza, a dolna cieplejsza – przy normalnej pracy grzejnika powinno być odwrotnie.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

  1. Należy zlokalizować zawór odpowietrzający na górze lub boku grzejnika. Pod zaworem odpowietrzającym ustawiamy miskę.
  2. Przy użyciu specjalnego kluczyka lub płaskiego śrubokrętu powolnym ruchem odkręcamy zawór odpowietrzający. Z otworu zacznie się wylewać woda przerywanym strumieniem. Mogą temu towarzyszyć efekty dźwiękowe w postaci szumu ulatniającego się powietrza.
  3. Po ustabilizowaniu się strumienia zakręcamy zawór (pokrętło lub śrubkę odpowietrznika).
  4. W razie potrzeby wycieramy wodę, która rozlała się po podłodze.

Odpowietrzając grzejnik, warto tę czynność wykonać w dwóch etapach:

  • pierwszy ➡ przed otwarciem odpowietrznika zamknąć zawór powrotny, aby ciśnienie wody mogło łatwiej wypchnąć z niego powietrze;
  • drugi ➡ otworzyć zawór powrotny i czynność powtórzyć, aby cieśnienie czynnika grzewczego wyrównało się w instalacji C.O.

Sprawdzenie instalacji

Przed sezonem grzewczym należy sprawdzić szczelność zaworów zarówno przy grzejnikach, jak i w szachtach przy rozdzielaczach w instalacji C.O. Szacht instalacyjny to pionowy kanał w konstrukcji budynku służący do pionowego prowadzenia instalacji np. sanitarnych, gazowych, elektrycznych wewnątrz budynku.

Sprawdzając zawory termostatyczne poza ich szczelnością ważnym jest skontrolowanie działania wkładek termostatycznych poprzez zdjęcie głowic i sprawdzenie ruchomości iglicy zaworu.

Coraz popularniejszymi na rynku są wszelkiego rodzaju polimerowe inhibitory zarówno czyszczące, jak i zabezpieczające instalacje C.O. Warto też, raz na kilka lat, przepłukać i uzdatnić ciecz w instalacji środkiem chroniącym przed powstawaniem zanieczyszczeń, wytrącaniem się kamienia, rdzy i mułów. Dzięki takim zabiegom przedłużymy żywotność grzejników i zaworów.

Mało kto również pamięta o sprawdzeniu miejsc w grzejnikach, w których są wkręcone korki zabezpieczające. Należy pamiętać, że posiadają one gumowe oringi uszczelniające, które z czasem przez wzgląd na różnicę temperatur parcieją powodując nieszczelność. Tzw. pocenie się przy korkach będzie powodowało powolny rozwój korozji pod lakierem.

Konserwacja

Prawidłowo użytkowany grzejnik powinien służyć przez lata. Dlatego też zabrania się wieszania na kaloryferze mokrych ścierek, zwłaszcza tych które używaliśmy wcześniej do sprzątania. Pozostałości detergentów mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą i uszkodzić ją. Zdarza się, że na grzejniku dochodzi do odprysku lakieru bądź zadrapania. Dlatego trzeba od czasu do czasu uważnie obejrzeć grzejnik i poszukać ewentualnych mikroodprysków i rys. Takie miejsca zabezpieczyć należy lakierem w sztyfcie lub w sprayu przeznaczonym do tego celu. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie grzejnika przed wdaniem się korozji, która może utrudnić korzystanie z niego i sprawną wymianę ciepła. Każde, najmniejsze nawet zarysowanie może doprowadzić późniejszych wycieków.

Codzienne użytkowanie

Aby grzejnik mógł w pełni wykorzystać swój potencjał, a użytkownicy mogli cieszyć się pomieszczeniem o komfortowej temperaturze należy przestrzegać pewnych zasad:

  1. Należy zostawić wolna przestrzeń wokół grzejników.
  2. Utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności powietrza, aby zmniejszyć ryzyko chorób.

Właścicielom, szczególnie małych domostw, zdarza się zasłaniać grzejniki meblami, zasłonami i innymi przedmiotami codziennego użytku. Skutkuje to gromadzeniem się ciepła w jednym miejscu i uniemożliwieniem jego równomiernego rozproszenia po pomieszczeniu. Takie działanie wpływa również na wyższe koszty ogrzewania. Należy pozostawić minimum 15 – 20 centymetrów odległości. Pozostawienie przestrzeni wpłynie na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i efektywne wykorzystanie całej energii.

Często dostajemy również pytania, czy jeżeli nie ma w domu lokatorów, warto wyłączyć na ten czas grzejnik. Odpowiedź brzmi nie. Nigdy nie należy całkowicie wyłączać grzejników. Gdy pomieszczenie zbyt mocno się wychłodzi, jego ponowne ogrzanie wymaga znacznie więcej energii. Wpłynie to na zwiększenie pracy grzejnika i wyższe rachunki. Dlatego warto kontrolować temperaturę w pomieszczeniu i nie dopuścić do jej spadku poniżej 18 stopni. Do kontroli pracy grzejnika służy termostat. Brak termostatu powoduje emanowanie pustej energii w formie zbędnego ciepła. Jak można się domyślić, jest to rozwiązanie nieenergooszczędne i nieekonomiczne.

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Jeżeli grzejnik cały czas pracuje, poziom wilgotności w powietrzu drastycznie maleje i prowadzi do nieprzyjemnie suchego powietrza. Łatwiej wtedy o zachorowanie, ponieważ suche powietrze wysusza błony śluzowe. Warto wyposażyć się w narzędzie zwane higrometrem, które mierzy wilgotność w pomieszczeniu. Zalecane jest, aby wynosiła ona od 40 do 60 procent. Można włączyć nawilżacz powietrza lub postawić przy grzejniku naczynie z wodą. Dzięki temu woda zacznie parować i wilgotność się zwiększy.

Ważne! Zbyt wysoki poziom wilgotności spowoduje, że nagrzanie powietrza zajmie więcej czasu i zużyje więcej energii.

Podsumowanie

Właściwe przygotowanie grzejnika sprawi, że przy uruchomieniu instalacji grzewczej nie napotkamy na żadne problemy. Odpowiednio oczyszczony i konserwowany będzie działał bez zarzutu przez wiele lat.

Na koniec! Dobrze docieplony dom ze szczelnymi oknami może zimą generować nawet o 50% niższą utratę ciepła, a co za tym idzie, o wiele niższe rachunki za ogrzewanie.

Dzięki tym prostym krokom możesz zoptymalizować wydajność grzejnika, obniżyć rachunki za energię i cieszyć się ciepłem przez całą zimę.