Projekt mieszkania kawalerki dla mężczyzny może okazać się nie lada wyzwaniem. Bezprzecznie stopień trudności wzrasta, gdy w trakcie planowania okazuje się, że oprócz niego są także dwa psy. I to nie najmniejszej wielkości. Z takim zadaniem zmierzyła się Zuzanna Kuc z warszawskiej pracowni ZU Projektuje.

Wszystko dopięte na ostatni guzik

Mieszkanie, którym kompleksowo zajęła się projektantka, znajduje się w Warszawie. Jego metraż wynosi 57m2. Niewątpliwie dodatkowym atutem jest ogródek do dyspozycji właściciela. ZU Projektuje miała za zadanie zaaranżować przedpokój, sypialnię, gabinet, salon z kuchnią oraz łazienkę. Najbardziej problematyczną przestrzenią okazała się łazienka, której powierzchnia wynosi zaledwie 4,14m2. Projekt mieszkania przygotowano ze znacznym wyprzedzeniem, na rok przed oddaniem kluczy.

Siła tkwi w prostocie

W mieszkaniu udało się stworzyć wspólną całość dzięki zastosowaniu powtarzających się w każdym pomieszczeniu materiałów. Projektantka ograniczyła projekt do jednego wiodącego materiału i dwóch kolorów. Lekko rustykalne drewno przełamano czarnymi elementami – w wykończeniu mebli, czy też dekoracjach ściennych. Kolorytu całości dodają odcienie granatu i błękitów przewijające się w każdej przestrzeni. Kolor szafy w sypialni nawiązuje do koloru płytek w kuchni i łazience. Błękitna kanapa w salonie współgra z tkanym dywanem. Charakteru wnętrzu dodają geometryczne lampy zamontowane zarówno w salonie, sypialni, jak i łazience. Pionowe płytki w kuchni i łazience ułożono w nieregularnej kompozycji, kolorystycznie odwrotnej względem siebie. Łóżko i siedzisko w przedpokoju obito tą samą tkaniną.

Inwestorowi zależało na spójności, funkcjonalnych rozwiązaniach i ergonomicznym wykorzystaniu przestrzeni. W mieszkaniu jest trochę ścian pod skosem, które zostały ukryte pod zabudowami meblowymi. Powierzchnia dzienna salonu z kuchnią jest stosunkowo niewielka, ale została optycznie powiększona poprzez lustrzane fronty w szafie w salonie. 

Łazienka – mała przestrzeń z ogromnymi możliwościami

Niewątpliwie najtrudniejszym zadaniem było zaprojektowanie łazienki. Wnętrze jest małe, a musiało zostać funkcjonalne i przytulne. Frezowane meble na zamówienie nawiązują do pionowych płytek. Wysoka zabudowa pomieściła pralko-suszarkę. Ciepła dostarza grzejnik Scala New. Wybór padł na ten model, ponieważ swoją formą nawiązuje do użytych we wnętrzu materiałów.

 Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling z Pion Poziom