Pora na grzejnikową rewolucję! Grzejniki próżniowe, bo o nich mowa, to synonim ekologicznej przyszłości w branży ogrzewania. Ich instalacja zapewnia oszczędność, wydajność, brak skomplikowanej instalacji i możliwość zdalnego zarządzania systemem. Ciekawi, co jeszcze oferuje zeroemisyjne ogrzewanie próżniowe? Oto krótki przewodnik odsłaniający jego możliwości!

Przyszłość ekologicznego ogrzewania

Domy zeroemisyjne to przyszłość, która już niedługo stanie się wymaganą rzeczywistością. Zgodnie z przyjętym dokumentem od 2030 roku wszystkie nowe budynki stawiane w państwach w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Główny cel, jaki przyświeca tej zmianie, to ograniczenie emisji dwutlenku węgla z urządzeń zainstalowanych w budynku. No dobrze, a czym ogrzać taki dom? W nomenklaturze wyróżnia się pojęcie domu zeroenergetycznego – niegenerującego dwutlenku węgla także uwzględniając jego źródła energii. W domach zeroemisyjnych jedną z najważniejszych funkcji pełni instalacja fotowoltaiczna, która jest sercem układu produkującego energię elektryczną. Drugim, równie ważnym elementem jest system grzewczy. Obecnie proponowane są dwa rozwiązania, które znacząco różnią się ceną.

Większość opracowań na temat domów zeroenergetycznych podaje jako źródło energii termicznej pompy ciepła. Choć urządzenia te mają szereg zalet, z których główna to stosunkowo niskie zużycie prądu, jest to droga instalacja o niskich kosztach użytkowania. Koszt pompy, w zależności od rodzaju, waha się od 30 000 zł do ponad 70 000 zł. Wybór pompy wiąże się również z dodatkowym wydatkiem na instalację rozprowadzającą ciepło. Same użytkowanie generuje duże zużycie energii elektrycznej, a sprzęt po określonym czasie należy wymienić na nowy. Jaka może być w takim razie alternatywa dla popularnych pomp? Poznaj grzejniki próżniowe wykonane w opatentowanej technologii.

Oszczędne rozwiązanie

Z badania przeprowadzonego przez Politechnikę Wrocławską wynika, że grzejniki próżniowe z grzałkami elektrycznymi o mocach odpowiednio 500W i 300W z powodzeniem ogrzewają pomieszczenia o powierzchniach 15m² i 10m². Próba została przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych dla pomieszczeń, w których temperatura wynosiła 21°C przy jednoczesnej temperaturze zewnętrznej utrzymywanej na poziomie -10°C. Czas nagrzania grzejników nie przekroczył 13 minut, a pobór prądu niezbędny do ogrzania 1m² nie był wyższy niż 30W. Średnie dobowe zużycie energii dla pomieszczenia o pow. 15m² wynosi ok. 6kWh, co w przeliczeniu na koszty nie przekracza 5 zł.

Montaż grzejników nie wymaga zwiększenia mocy przyłącza instalacji elektrycznej. To oszczędność nie tylko na etapie zakupu, ale i codziennej eksploatacji. Grzejniki próżniowe charakteryzują się kilkoma zaletami, takimi jak: wysoka wydajność, komfort i długa żywotność. Ponadto, są one często uważane za bardziej ekologiczne niż tradycyjne grzejniki. Nie emitują spalin ani gazów cieplarnianych w trakcie eksploatacji. Temperatura pracy zmienia się zgodnie z osobistymi preferencjami bądź dostosowuje się do danych z czujnika wewnętrznego. Urządzenie nie przegrzewa się i zużywa bardzo mało prądu – dokładnie tyle, ile potrzebuje do uzyskania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Wybór grzejników próżniowych nie wymaga od inwestora budowania skomplikowanych instalacji grzewczych. Kiedy połączymy w duecie grzejniki z instalacją fotowoltaiczną koszt ogrzania domu zredukować można do niezbędnego minimum.

Jak działają grzejniki z technologią próżniową?

Niezwykłą wydajność osiągają poprzez zastosowanie najnowocześniejszej próżniowej technologii wytwarzania i przesyłania ciepła. Praca grzejnika odbywa się w 4 etapach:

  1. wykorzystanie energii przemiany fazowej ciecz-gaz,
  2. faza wrzenia,
  3. przekształcenie się płynu z cieczy do stanu gazu,
  4. równomierne i szybkie rozprzestrzenianie się gazu po całym grzejniku.

Inteligentne rozwiązanie dla domu

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii sterującej systemem grzewczym, możemy z dowolnego miejsca ustawiać dedykowaną temperaturę oddzielnie dla każdego pomieszczenia. Jest to niewątpliwie kolejny atut przemawiający za tym rozwiązaniem. Pozwala uniknąć przegrzewania domów. Pracę grzejników możemy ustawić tak, aby temperatura obniżała się, gdy nie ma domowników. Zaś przed ich powrotem podniesie się na tyle, na ile będzie to potrzebne.

Podsumowując, grzejniki próżniowe stanowią niezwykle efektywne rozwiązanie dla domów ekologicznej przyszłości. Ich innowacyjna konstrukcja oraz wydajność sprawiają, że są one coraz bardziej popularnym wyborem wśród osób poszukujących nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych. Dzięki nim można cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu, jednocześnie dbając o środowisko naturalne i portfel. Jeżeli pompa się popsuje nie będzie ogrzewania w całym domu. Jeżeli popsuje się jeden z grzejników, ogrzewanie zostanie wyłączone tylko w jednym pomieszczeniu. Warto o tym pamiętać na etapie wyboru swojego idealnego urządzenia dostarczającego ciepło.

A jeżeli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie sprawdźcie wystąpienie Tomasza Zalewskiego na TOGETAIR. Dyrektor handlowy marki opowiadał o rewolucyjnym ogrzewaniu próżniowym.
„Zeroemisyjność czy też zeroenergetyczność powoduje, że inwestor staje często przed trudnym pytaniem – ile mnie to będzie kosztować. Wykorzystując technologie próżniową stworzyliśmy grzejniki, które nie wymagają żadnej instalacji, poza tą powszechną, podstawową, typową.”

🎬 Key Note z V Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR ➡ Zeroemisyjne ogrzewanie próżniowe