Remontując mieszkanie wiele osób poza wyborem mebli, farb do ścian zastanawia się również nad wyborem grzejnika dekoracyjnego. Bardzo często pojawiają się wątpliwości czy będzie to dobry wybór. Odpowiadamy na najczęstsze pytania i obalamy mity dotyczące grzejników dekoracyjnych.

 

Na rynku jest bardzo szeroki wybór grzejników dekoracyjnych, które nie ustępują mocą grzejnikom tradycyjnym. Czy grzejnik może być ozdobą wnętrza? Czy jedynym zadaniem grzejnika musi być jedynie ogrzewanie pomieszczenia, w którym jest montowany? Odpowiedź brzmi – nie! Grzejniki mogą zarówno utrzymywać dogodną temperaturę, jak i zdobić pomieszczenie. Obalmy kilka mitów na ich temat.

 

GRZEJNIKA DEKORACYJNEGO NIE MOŻNA ZAMONTOWAĆ W ŁAZIENCE – MIT

Obecnie dostępne grzejniki dekoracyjne mogą być montowane w każdym pomieszczeniu – korytarzu, pokoju czy łazience. Dzieje się to za sprawą technologii, w jakiej są produkowane. W procesie produkcji każdy produkt pokrywany jest specjalną farbą antykorozyjną. Dzięki temu grzejniki mogą być instalowane również w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością, takich jak na przykład łazienka.

 

GRZEJNIK MUSI BYĆ ZAMONTOWANY POD OKNEM – MIT

Panuje przekonanie, że grzejnik musi być zamontowany pod oknem, ponieważ tam temperatura najczęściej spada, ale nie jest to konieczne. Powinno się go instalować w miejscach, gdzie faktycznie utrata ciepła jest największa. W dzisiejszych czasach ten problem występuje coraz rzadziej, ponieważ budynki posiadają coraz lepszą izolacyjność, a dodatkowo montowane są drzwi i okna o podwyższonych parametrach szczelności.

 

GRZEJNIKA DEKORACYJNEGO NIE MOŻNA DOPASOWAĆ DO ISTNIEJĄCEJ INSTALACJI – MIT

Jest to kolejny mit – oczywiście, można go dopasować. Istnieje możliwość podłączenia grzejnika dekoracyjnego pod istniejącą instalację w wybranym pomieszczeniu. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze podczas remontu lub odświeżania mieszkania.

 

GRZEJNIK DEKORACYJNY NIE MOŻE BYĆ ELEKTRYCZNY – MIT

Większość modeli grzejników dekoracyjnych może być napełniona specjalnym płynem i wyposażona w grzałkę elektryczną. Jest to idealny wybór dla osób, które nie chcą remontu i prowadzenia dodatkowej instalacji w każdym pomieszczeniu.

 

KAŻDY GRZEJNIK DEKORACYJNY MUSI MIEĆ GŁOWICĘ TERMOSTATYCZNĄ – MIT

Grzejniki dekoracyjne z podłączeniem dolnym podłączamy do instalacji centralnego ogrzewania przez zawory z głowicą termostatyczną. W większości przypadków nie posiadają one wbudowanej wkładki termostatycznej. Zawór z termostatem reaguje na zmianę temperatury w pomieszczeniu i dzięki temu pozwala osiągnąć komfort cieplny oraz ograniczenia straty ciepła.

 

WSZYSTKIE GRZEJNIKI PODŁĄCZANE SĄ W TEN SAM SPOSÓB – MIT

W przypadku grzejników dekoracyjnych z podłączeniami dolnymi typu „V” prawym bądź lewym, zasilanie musi być odwrotne niż przy grzejnikach płytowych. Oznacza to, że zasilanie jest od zewnętrznej strony grzejnika, natomiast powrót od wewnętrznej.

Warto pamiętać, że najważniejszym kryterium przy wyborze grzejnika jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Dzięki szerokiej gamie rozmiarowej oraz odpowiednich mocach grzewczych wiele grzejników może pełnić również funkcję dekoracyjną.