Kupujesz grzejnik? Nie zapomnij o zaworze!
Chcesz efektywnie zarządzać energią grzewczą? Niezbędne do tego będą zawory termostatyczne, o których warto pamiętać przy okazji zakupu grzejnika! Tłumaczymy różnicę między zaworami, oraz podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Na pewno wielu z nas pamięta jeszcze tzw. grzybkowe zawory grzejnikowe, które umożliwiały tylko ręczne regulowanie stopnia ciepła w pomieszczeniu. Wymiana takiego grzejnika wiązała się z koniecznością spuszczenia wody z instalacji lub przynajmniej pionu, w którym zainstalowany był grzejnik. Podobnie, jak wielkie żeliwne kaloryfery, tak grzybkowe zawory odchodzą w niepamięć. Obecnie grzejniki mają zawory termostatyczne, dzięki którym możemy utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.
Jak działa termostat w grzejniku?
Termostat składa się głowicy i zaworu termostatycznego. Pierwszy z nich odpowiada za umożliwienie przepływu cieczy ogrzewającej płytę grzejną naszego urządzenia.
„Zawór termostatyczny jest odpowiedzialny za regulowanie pracy głowicy. Dzieje się tak za sprawą materiału termokurczliwego, którym wypełnione jest wnętrze zaworu oraz dzięki sprężynie, która naciska na głowicę” – tłumaczy nasz ekspert.
Rodzaje zaworów termostatycznych
- Zawory kątowe – mają głowicę termostatyczną (pokrętło od regulacji) umiejscowione prostopadle do ściany, czyli wystaje przed grzejnik.
- Zawory osiowe – mają głowicę termostatyczną skierowaną równolegle do ściany. Głowica może być schowana pod grzejnikiem.
- Zawory proste – najmniej popularne wykorzystywane głównie przy podłączeniach bocznych.
- Zawory zespolone DUO – idealne do grzejników dekoracyjnych i innych z podłączeniem dolnym o rozstawie 50 mm.
Przy zaworach warto również zwrócić uwagę na trójniki termostatyczne – jest to rodzaj zaworów pozwalający w ładny sposób zamontować dodatkową grzałkę. Nie musimy obawiać się, że kolor zaworu będzie za mocno kontrastował z kolorem grzejnika. W ofercie marki Luxrad dostępne są zawory w tej samej kolorystyce, co wybrane przez nas urządzenie.
Zawory termostatyczne pozwalają indywidualnie sterować ciepłem w naszym domu, dzięki czemu mamy wpływ na temperaturę pomieszczenia. Zawory termostatyczne stanowią kluczowy element nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania wodnego w budynkach mieszkalnych. Gwarantują bowiem większy komfort grzewczy. Również ze względów ekonomicznych to rozwiązanie jest polecane.