Budując nowy dom, czy remontując stare mieszkanie w kamienicy, z pewnością zetkniemy się z problemem zaprojektowania instalacji grzewczej. Niestety, nasz klimat nie przypomina śródziemnomorskiego i wciąż należy liczyć się z nadejściem srogich mrozów. Właściwe ocieplenie budynku i wyposażenie go w odpowiednie grzejniki jest więc nadal koniecznością.

 

Planując system ogrzewania warto mieć na uwadze kilka ważnych założeń. Przede wszystkim rozmieszczenie samej instalacji, rur i grzejników, wydajność grzewczą i zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło. Wreszcie, co równie ważne, wielkość i wygląd urządzeń grzewczych. Właściwe zaplanowanie instalacji pozwoli nam nie tylko utrzymać w pomieszczeniach prawidłową temperaturę, ale też uniknąć strat związanych ze zbyt dużym zużyciem energii. Dodatkowo, nowoczesne grzejniki staną się atrakcyjnym elementem wizualnym pomieszczeń.

 

W większości przypadków grzejniki umieszczane są w sąsiedztwie okien. Ma to sens, ponieważ zgodnie z powszechnie uznaną zasadą powinny się one znajdować w miejscach narażonych na największą stratę ciepła. Grzejnik pod oknem ogrzewa przed nim powietrze, które unosząc się w górę, tworzy swoistą kurtynę zapewniającą optymalny rozkład temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie w umieszczeniu urządzeń grzewczych w innych miejscach. Współczesne grzejniki wykonane są bardzo estetycznie i same w sobie mogą stanowić bardzo atrakcyjny element wyposażenia wnętrza, przypominający interaktywny obraz czy nowoczesną rzeźbę. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku rozkład temperatur może nie być optymalny.

 

Czy wielkość samego grzejnika ma znaczenie?

W zamierzchłych czasach sprawa była prosta – im więcej było „żeberek” w kaloryferze, tym mocniej on grzał. Obecnie nie jest to już tak oczywiste. Grzejniki zbudowane są przy użyciu różnych technologii i chociaż ich zasada działania pozostała taka sama, to wybór rozwiązań technicznych jest o wiele szerszy. Często sam element grzewczy jest mniejszy, schowany wśród elementów dodatkowych, mających zdecydowanie poprawić wygląd urządzenia. Jak więc widać wielkość (i wygląd) urządzenia grzewczego ma znaczenie tylko przy planowaniu wyglądu pomieszczenia. Tym, co najważniejsze, jest moc grzewcza i to ją musimy brać pod uwagę dobierając typ grzejników do projektu. Obliczenie zapotrzebowania cieplnego i dobranie mocy nie jest może sprawą bardzo skomplikowaną, ale lepiej zostawić ten temat fachowcom. W grę będzie wchodziło kilka dodatkowych parametrów, przede wszystkim rodzaj termoizolacji budynku, straty ciepła przez ściany i otwory okienne, rodzaje okien, wentylacji, rozkład i umiejscowienie elementów grzewczych. Mając wyniki obliczeń możemy dobrać odpowiedni model o określonej mocy.

 

Wybór na rynku jest bardzo duży i z pewnością znajdziemy wiele modeli odpowiadających stylowi pomieszczenia, w którym będą pracować. Przy okazji warto pamiętać, że w zasadzie niemożliwe jest przegrzanie ogrzewanej przestrzeni. Praktycznie wszystkie modele grzejników wyposażone są w czujniki temperatury i automatyczne regulatory, pozwalające dopasować emisję ciepła do temperatury otoczenia.